Muzikālā studija „Gamma” – flautas spēles apguve

–>NODARBĪBU GRAFIKI

Nodarbības notiek – BJC “Daugmale”  Aglonas ielā 39 un Jēkabpils ielā 19a

Pedagogs Inta Paula Brinķe

ibrinke3@edu.riga.lv, 26198462

Flauta ir ļoti sens koka pūšamais instruments. Tas ir viens no populārākajiem pūšaminstrumentiem, ar lieliskām tehniskajām iespējām, kuru plaši izmanto solo, kamermūzikā, pūtēju un simfoniskajos orķestros. Mūsdienās sastopamas dažāda skaņas augstuma un dažāda lieluma flautas.

Flautas spēles nodarbībās iespējams apgūt blokflautas un koncertflautas spēles iemaņas, kā arī papildus gūt nelielu ieskatu par pikolo flautu.

Savu darbību flautas spēles programma Bērnu un jauniešu centrā „Daugmale” uzsāka pavisam nesen – kopš 2016.gada. Tomēr šo gadu laikā vairāki audzēkņi ir piedalījušies dažādos koncertos gan mūsu pašu BJC ”Daugmale”, gan koncertos ārpus tās.

Interešu izglītības programmas „Flautas spēle” mērķis ir apgūt flautas spēles pamata prasmes, kā arī attīstīt muzikālās un radošās spējas. Šo mērķi mēs sasniedzam, attīstot audzēkņu mūzikas uztveri un izpratni, spēlējot individuāli un kolektīvi, bet – pats galvenais – radot bērniem pozitīvu atmosfēru.

Pirmo mācību gadu veltam, lai apgūtu blokflautu, kas ir senākais flautas paveids. Tā ir maza, viegla un bērnam vieglāk saprotama. Sākot no otrā gada mācāmies spēlēt uz parastās jeb koncertflautas; ar katru nākamo gadu, attīstot savas prasmes, spēlējam arvien interesantākus skaņdarbus.

Pasaka par Flautēnu

 Senos laikos pasaku valstībā Gamma dzīvoja dzīvnieki, putni un cilvēki saskaņā viens ar otru. Šajā pasaulē īpaša nozīme bija mūzikas instrumentiem – katram instrumentam bija sava īpatnība. Šodien pastāstīšu Tev par vienu īpaši burvīgu instrumentu – flautu.

Flauta ir sens koka pūšaminstruments, kas izgatavots no dažādiem materiāliem – koka, metāla, plastmasas un pat kaula! To bieži dēvē par burvīgāko no visiem mūzikas instrumentiem, pat Mocarts uzrakstījis operu “Burvju flauta”. Tas spēj radīt skaņas, kas skan kā burvestība.

Flautai ir īpaša spēja iemantot cilvēku, dzīvnieku un pat augu sirdis – izdzirdot flautas krāšņo skanējumu, cilvēki jūtas mierīgāki, dzīvnieki sāk dejot un augi uzzied vēl krāšņāk.

Pasaku valstībā bija viens slavens flautists – Kukū. Viņš dēvēja sevi par Flautēnu, jo instruments viņam tik ļoti gāja pie sirds. Viņš bija ļoti aizrautīgs mākslinieks – centās izzināt visu par flautu un aizrautīgi uzstājās visur, kur varēja – Flautēnam pat sanāca apceļot apkārt VISAI pasaku zemei ar savu flautu.

Kaut arī flauta radīja burvīgas skaņas, tās noslēpums bija ne tikai instrumentā, bet arī tajā, kurš to spēlē. Flautiņš mācīja cilvēkus un dzīvniekus, ka svarīgākais ir tas, kāds esi Tu pats un kāda ir Tava dvēsele.

 

Muzikālā studija “Gamma” – Flautas spēles apguve

Mūzika ir universāla valoda, kuru spēj saprast ik viens. Tā rada saikni starp cilvēkiem visā pasaulē, un flauta ir viens no veidiem kā radīt mūziku. Jūs jautāsiet, kāpēc izvēlēties tieši flautu?

Atbilde ir pavisam vienkārša – flauta ir lielisks un vienkāršs veids kā sākt savu ceļu mūzikas pasaulē. Sākot no blokflautas līdz pat pikolo flautai. Flautas spēlēšana attīsta bērna motoriku, veicina radošas, nosvērtas un pašpārliecinātas personības veiksmīgu veidošanos. Flauta sniedz bērnam iespēju saprast un izpaust savas jūtas un emocijas citā gaisotnē nekā ierasts kā arī tas ir lielisks veids kā attīstīt savu mūzikas gaumi un stilu. Mācoties spēlēt flautu, bērns apgūst koncentrēšanās spējas un pacietību, kas lieti noder arī skolas gaitās, kad stundās ir jāsēž klusi un mierīgi un jāklausās skolotāja teiktajā. Flautas spēle arī attīsta komunikācijas prasmes sadarbojoties ar citiem mūziķiem ansambļos vai pat orķestros – viņi iemācās klausīties viens otrā, vienoties par tempu un stāstu, kuru stāstīt klausītājiem.

Ja Jūsu bērns izrāda interesi par mūziku, flauta ir lielisks veids kā iepazīt brīnišķīgo mākslas veidu. Pirmais mācību gads tiek veltīts blokflautas apgūšanai, kas ir viens no senākajiem flautas veidiem. Tā ir maza, viegla un bērnam viegli saprotama. Ar to apgūsim visus pamatu pamatus flautas spēlē. Nākamajos gados mācāmies spēlēt uz koncertflautas, kura tiek biežāk redzēta un izmantota mūsdienās. Attīstoties prasmēm un radošumam, spēlēsim arvien interesantākus un elpu aizraujošākus skaņdarbus un piedalīsimies dažādos koncertos un pasākumos.

Interešu izglītības programmas „Flautas spēle” mērķis ir apgūt flautas spēles pamata prasmes, kā arī attīstīt muzikālās un radošās spējas. Šo mērķi mēs sasniedzam, attīstot audzēkņu mūzikas uztveri un izpratni, spēlējot individuāli un kolektīvi, bet – pats galvenais – radot bērniem pozitīvu atmosfēru.